Bizi Takip Edin

CBEM-MS Projesi İtalya'da Görücüye Çıktı

image

CBEM-MS Projesi İtalya'da Görücüye Çıktı

Erasmus+ 2014 yılı Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar Mesleki Eğitim Programı kapsamında “Metal Sektöründe Faaliyet Gösteren İşletmelerin Çevre Yönetim Birimlerinde Kapasite Geliştirmesi” CBEM-MS projesi Avrupa Konferansı İtalya’nın Venedik kentinde 2 Şubat 2017 tarihinde İtalya Metal Federasyonu (FIM CISL ), Romanya Sindicatul Metal Federasyonu ve Türk Metal Sendikası temsilcileri ve bu sendika ve federasyona bağlı sektörlerin temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.


Konferans süresince projenin temel sonuçları, proje kapsamında hazırlanan rehber kitap ve İtalya’nın Urbino Üniversitesinde gerçekleşen Pilot Kurs programı içerikleri katılımcılara tanıtıldı. Konferans şu üç bölümden oluştu: Şirketlerin sosyal sorumluluk ve çevre yönetimi ile ilgili ekonomik, sosyal ve teknolojik süreçlerin (zorluklar ve çözümler) tanımı; projenin tanıtımı: hedefler, katılımcılar, çıktılar ve son yorumlar; sürdürülebilir kalkınma modellerinin benimsenmesiyle istihdamın desteklenmesi amacıyla, farklı işçi kategorilerini içeren çevresel yeniden geliştirme girişimleri ile ilgili olarak metal sektöründe (ve ilgili sektörlerde) faaliyet gösteren sendika ve şirket temsilcilerinin geribildirimleri.


Konferans saat 9’da Venedik FIM CISL (İtalya Metal İşçileri Federasyonu) Genel Sekreteri’nin selamlama konuşması ve SindNova Direktörü Claudio Stanzani’nin konferans programını, uzmanları ve misafirleri tanıtması ile başladı.


Konferansın ilk bölümü olan metal sektörünün sürdürülebilirlik süreci konusu FGCNI (Global Compact Network Italy Foundation) Başkanı ve Sant’Anna School of Advanced Studies (Sant’Anna İleri Çalışmalar Okulu, Pisa Italy) İdari Yönetim Direktörü Profesör Marco Frey tarafından aktarıldı.


İkinci bölümde, Adnan Parçalı (Türk Metal Sendikası) ve Paolo Cecchetti (CEO Ecoman) tarafından projenin faaliyetleri, sonuçları, çıktıları ve uluslararası işbirliğinin önemi anlatıldı. Buna ek olarak, projenin birer çıktısı olan ve konferansta dağıtımı yapılan rehber kitap ve pilot kurs programı içeriği tanıtılmıştır.


FIM CISL Çevre İş Sağlığı Ve Güvenliği Bölüm Başkanı Gianni Alioti moderatörlüğünü yaptığı üçüncü bölümde sosyal tarafların rolü ve karşılaşılan deneyimler paylaşılmıştır.


İtalyan, Türk ve Romanya sendika temsilcileri, RSU (İşyeri Düzeyinde Sendika Birliği) temsilcileri ve metal sektörü şirketlerinin girişimci temsilcileri ayrıca bu konuda katkıda bulunmuşlardır.